Sosyal Medya >
Search
Bamya böcek midir?
Bamya böcek midir?

Bamya böcek midir?

Çok şey benim sinirimi bozuyor. Ve sonra ben tatlı bir insan olabilmek, nazik bir insan olabilmek için minnoş minnoş davranmaya çalışıyorum insanlara. Sonra ne oluyor biliyor musunuz? Ben çöküyorum! Eğer ben benim danışanım olsaydım (bak bak) “Herkese örnek olmaya çalışmaktan otantik davranamıyor ve bundan yoruluyor olabilir misiniz?” derdim herhalde. O yüzden, madem burası benim websitem, yasaları çiğnemediğim müddetçe (evet yasalardan korkuyorum, adli dayanıksızlık şemam olabilir, analyze me) burada istediğimi yazabilirim. Kurgu ya da değil. Ben çok uzun süredir istediğim gibi yazı yazamamaktan kabız olmuşum gibi hissediyorum.   Şimdi karşınızda bir olay ve onun kurgusal diyaloğu oyunu. İyi seyirler.   İlk sahnede karşımıza benim, Kardelen, yazdığım bir instagram gönderisi çıkıyor. Bütün gönderiyi koymayacağım, gerek yok, mevzubahis olmuş kısmı ekliyorum.   “Duyusal hassasiyet deniyor buna. Ve yediğimiz yiyeceğin birçok kokusu ve de dokusu var. Bamyanın sorunu benim için tadında değil. O garip sümükümsü yapısında. Dışı tüylü ama aslında dikenli gibi de, ama tüylü gibi de. İçindeki o yavşak sıvının içinden bir de tanecikler dökülüyor. Bamyanın bitki değil böcek olduğunu öğrenseydi yemeyecek çok kişi vardır. O zaman o hisler sizi de rahatsız ederdi bence.”   Ve maceramız başlıyor. Sol kolon olay, sağ kolon kurgu   A: Bamya böcekmi ? Yanlismi anladim ben acaba?

Bu yorumu gördüğüm an içimden geçen “Ya soruya bak! Vermicem cevap.”

  B: Bende bunu merak ettiğim için benden başkası sormuş mudur diye girdim yorumlara ama anlamadım gerçekten bamya böcek mi

Gerçekten iki kişi var yani bamyanın böcek olduğunu zannedebilen. Yazıcam cevap valla.

    Kardelen: Ya bamya böcek olur mu hiç, “eğer öyle öğrenseydi” diyorum. Google’a “Bamya böcek midir” yazarsanız bitki olduğunu görürsünüz. Lütfen böyle basit şeyler için instagram yorumlarına yazmayın, Google’a yazın. En azından neyin bitki, neyin hayvan, neyin mantar olduğu liseden mezun olmuş herkesin bilebilmesi lazım. Yaşama dair bu basit seviyede bilgilere hakim olmak gerektiğini düşünüyorum

Bakayım bir daha, insanlardan böyle bir talepte bulunabilir miyim? Bamyanın böcek olduğunu zannetmeleri OK mi? Yoksa ben insanlardan bamyanın bitki olduklarını bekleme iznini veriyor muyum kendime? Düşünüyorum. Evet, biz insanlık olarak hep beraber etkileşim içinde yaşadığımıza göre, biri en temel bilgileri bilmiyorsa, bu cehaletinden dolayı toplumun bir denge içinde yaşamasına engel olabilir. Saçma davranışlarda bulunabilir. Bu sebeple belirli bir eğitim seviyesine gelmiş insanlardan belli başlı şeyleri bekleyebilmeliyiz diye düşünüyorum. Çarpım tablosu da bunlardan biri. Maddenin katı sıvı ve gaz diye 3 formu olduğu da bunlardan biri bence. Tamam. Bekliyorum ulan, bamyaya da böcek demeyin arkadaş.

  A: Siz kimsiniz? Kendinizi ne zannediyorsunuz ?

Ya bu cümle bana sık mı kuruluyor? Ben hakkaten kendini beğenmiş biri miyim?

Benim ilkokul mezunu olmadigimi nereden biliyorsunuz ? Kardelen: Sorayım, ilkokul mezunu musunuz? Ben muhtemelen üniversite diye varsayarak yazdım o mesajı. Benim takipçi kitlemde ilkokul mezunu birine denk gelme ihtimalimin çok çok düşük olduğunu düşünüyorum. Ama varsayımımda hatalı olabilirim. İlkokul mezunu musunuz?   A: Yorum yazan kisinin saglik durumunu biliyormusunuz peki ? Belki yorumu yazan kisi hastaligi olan bir kisi ? Kardelen: Tabi hasta olabilir yorumu yazan biri, ben nereden bilebilirim ki bunu? Herkes hasta olabilir diye herkesle hastaymış gibi iletişime geçmem bence absürt olur. O zaman hasta olmayanlar aralarında herkes hastaymış gibi konuşur. Bu da bana baya tabiri caizse hastalıklı bir davranış gibi görünüyor. Ama bunu ben değil klinisyenler değerlendirsin şu anda     A:Ayrica Google’da arastirmadigimi nereden biliyorsunuz ? Kardelen: Google’da araştırdıysanız da “Araştırdım baktım böcek değilmiş evet?” yazar geçersiniz. İnsanlar yanlış bilebilir. Ben de defalarca yanlış biliyorum bir şeyleri. Aptalca sorular soruyorum. Ama sorumun saçma olduğunu gösteren biri olduğunda da öfkelenmiyorum, memnun oluyorum. Düşünme biçimimi rafine etmek için bir yol görmüş oluyorum. Bu sebeple de, bu öfkeli cevabınızdan yola çıkarak, Google’a yazmadığınızı tahmin ediyorum. Ama tahmin, doğru olup olmadığı önemli bile değil   A: TÜM bu hakkimda bilmediginiz bilgiler olmadan benimle nasil bu sekilde konusabiliyorsunuz ? Iste tam da bu olsa gerek, okuyupta insanlik ögrenememislik !!! Bana göre de yasama dair bilgi harici biraz insanlik ögrenmek gerek. Kardelen: “okumuş ama insanlık öğrenememiş” yorumunuzu kayda almıyorum. Ben sizin şahsınıza dair bir yorumda bulunmadım. Bir varsayımda bulundum, liseden mezun olmuş olduğunuza ve Google’da aratmadığınıza dair. Halen de bu tahminlerimin arkasındayım. Ardından da bir düşünce paylaştım “bence bunların bilinmesi lazım” diye. Siz bu mesajım üzerine bana hakaret etmeyi seçtiniz. “İnsanlıktan nasibini almamış” dercesine.   A:Tabiki bamyanin bitki oldugunu biliyorum.

Gerçekten hiç öyle anlaşılmıyor.

A: Ama yazdiginiz cümlede biraz anlam karisikligi var benim gözümde. Kardelen: yazdığım cümlenin yanlış anlaşılabildiğinin farkındayım. Bir “misal” kelimesi eklesem daha doğru olurmuş. Net bir cümle olmadığını kabul ediyorum.   A: Eger sorumu okuyup anlasaydiniz zaten bu sekilde cevap vermezdiniz sanirim. Yanlis mi anladim acaba diye sormusum zaten ??

Yoo yine aynı cevabı verirdim. Bamyanın böcek olduğunun yanlış anlaşılabilmesi ile tamam değilim ben. “Aa kediler at mıymış aslında?” sorusuyla da tamam olmazdım. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp diyorlar ya. Bu öğrenmemek benim için.

  A:Keske öyle bi hakkiniz olsaydi, hangi yorumlarin burada yayinlanacagina karar verseydiniz ?

He sen kalkmış şimdi benim için temennilerde mi bulunuyorsun. Keşkem kimin yorumunu yayınlama hakkım olsaymış. Kurt düşüreyim içine, sen sordun.

Kardelen: hangi yorumların yayınlanacağına karar verebiliyorum aslında. Burada yorum yapamayan insanlar var bu sebeple, üstelik kim yorumlarının görünmediğini başka bir hesaptan girip bakana kadar da göremiyor. Al kurt. Ama ben sadece hakaret içeren, ortalığı karıştırmaya niyetli yorumları sınırlandırıyorum, yoksa kim yorum yapabilir üzerinde bir sınırlandırma yapmıyorum

Hakaret etmediysen bilerek ortalığı karıştırmaya niyetli değilsen takma kafana ?

  A: Nerede ne yorum yapacagima siz mi karar vericeksiniz ? Hic yakistiramadim bu uslübunuzu. Kardelen: Kendi düşüncemin bu olduğunu da belirtmiştim google’a yazın dedikten sonra. Bu bir düşünce. Bir buyruk veremem, hükümdar değilim. Pek tabii istediğiniz yere istediğiniz soruları yazabilirsiniz. Ben de kimi soruları kimi yerlerde okuduğumda da üzülebilirim, üzülünce öfkelenebilirim. İkimizin de buna özgürlüğü var   A: Kaldi ki gercekten o cümleyi anlayamamis olabilirim bu da insanlik halidir.

Bamyanın böcek zannedilmesini insanlığın bir hali olarak kabullenmekte zorlanıyorum ben. Benim sıkıntım o.

  A: Bir insana, hele ki yorumda size hakaret etmemis bir insana bÖyle davranilmamasi gerektigini bir sekilde anlatabilmisimdir size.

Eyvallah çok eğitici oldu. Ben meğersem ne sığ, ne sahte bir insanmışım.

Kardelen: ben de bir hakarette bulunduğumu düşünmüyorum.

Hakareti içimden ediyorum çünkü. Dışımda yazdığım mesajı bir daha okuyorum nezaketi elden bırakmamak için.

  A:Umarim insanlara karsi önyargilarinizdan kurtulursunuz, biraz kendinize özsefkat gösterirsiniz..veya kizginliklarinizi insanlardan degil, baska sekilde cikarmayi ögrenirsiniz.

Ay dur senin dediğinin aynısıyla kapatayım, komik olur.

Kardelen: Benim diyeceklerim bu kadar, umarım insanlara karşı önyargınızdan kurtulursunuz. Kızgınlığınızı insanlardan değil başka şeylerden çıkarmayı öğrenirsiniz.   A: pardon da ya bamya böcek olur mu hic, gibi bir konusma tarzi normal olabilir mi sizce ?

Birinin bamyayı böcek zannetmesini de sakinlikle mi karşılamalıyız yani, şaşırmamalıyız buna? “İnsanlar pekala bamyayı böcek zannedebilir” mi demem gerekiyor?

  Gercekten hala bunu nasil savunacak bir yapiya sahipsiniz suan gercekten zorluk cekiyorum.

Farkındayım.

Kaldi ki ben 2 kültür arasinda yasiyorum. Almanyada yasiyorm ve sürekli türkce kitaplar okumuyorm ama bu tarz cümlelere asina degilim. üniversite mezunu olsam bile türkcede ki bu kelimeyi anlamamis olablrm.

Tamam olabilir tabii. O zaman “kelimeyi anlamadım herhalde, o bamya dememiştir, başka bir böcek adı demiştir, ben onu bamya zannetmişimdir. Sonuçta bamya böcek olamaz” derdin, ve bu yazdığın yorumu yazmazdın.

  Ister inanin ister inanmayin google de arastirmak disinda esime de sordum.

Neden? Google’da araştırdıktan sonra, neden ona sorasın ki? Adamın wikipedia’dan daha iyi bilecek hali yok ya. Entomolojist mi adam? “Yok wikipedia bitki yazıyor ama aslında böcektir.” mi diyecek?

 Cünkü ben her basit soruyu yorumda soracak bir insan da degilim.

Ha yani Google’a yazdın, wikipedia yetmedi, entomolojist eşine sordun, ancak halen bamyanın bir böcek olmadığı bilgisinden emin değilsin, o yüzden bir de bana da bu soruyu yöneltmeyi seçtin. Ben neymişim ya. Bamya daha da neymiş.

Anlamalisiniz ki acikca söylüyorum buyüzden sizin gibi paylasimlar yapan birisinden hatta psikoloji alaninda olan birisinden hatta iyilestirme kelimesini profilinde kullanan birisinden bu tepkiyle hatta bana göre bu hakaretle karsilasmak beni cok üzdü.

Hakaret etmedim. Olanı söyledim. Benim iyileştirme kelimesini kullanmam “Her içene tatlı gelicem” anlamında değil ki. Bazen iyileşmek için içilen ilaç acı olur. Sana da acı olan gereklidir belki. Ben bilemem.

Yanlis anlasildiginin farkindayim diyorsaniz,

“yazdığım cümlenin yanlış anlaşılabildiğinin farkındayım” dedim “yanlış anlaşıldığının” demedim. Baya doğru da anlaşılabiliyor. Bamya’nın bitki olduğunu bilen biri doğru anlar.

bukdr rahatsz olduysaniz, kisaca bunu yazsaydiniz,karsidakinin kalbini kirmasaydiniz nasil olurdu düsündünüzmü bu konusmadan sonra ?

Gerçekten de düşündüm. Dur kalbini kırmasam mı, kırmasa mıydım diye düşündüm. Ama o zaman yalan söylemem gerekecekti. Ve yalan konuşarak herhangi bir şeyi iyileştirmekten bahsedemeyiz bence. O yüzden doğru olduğunu düşündüğüm şeyi söylemeyi seçtim.

  Net bir cümle olmadigini kabul ediyor olsaydiniz belki ilk basta bunu belirtseydiniz, bukadar karsilikli birbirimizi kiriyor olmazdik öyle dgilmi?

Cümle net olmasa bile “Atların hayvan değil böcek olduğunu öğrenseydi şaşıracak çok kişi var” deseydim “At böcek mi? Yanlış mı anladım acaba?” yazacak mıydınız? Bence yazmazdınız. Atın böcek olmadığını biliyorsunuzdur. “Ne alaka at böcek, ne diyor burada” denmesi normal olur. Benim bir kabahatim yok yani. Bamyanın bitki oluşundan şüphe edebilecek kadar bilgisine güvenmeyen ben değilim.

A: Hangi yorumlarin yayinlanacagina karar veriyorsaniz, keske bunuda yayinlamasaydiniz,

Ablacım sen dedin hangi yorumun yayınlanacağını seçebilseydiniz keşke diye. Ben de seçebiliyorum dedim. Öyle bir karar süzgecinden geçirmiyorum tek tek. Ne gerek var.

bu sekilde cevap almayi tercih etmezdi kimse.

Benim adıma konuşma. Konuşamazsın.

Hakaret iceren bir yorum yapmadigim halde bu cevabi hakedermi bir insan?

Ne bilim sen yaptın yorumu, sen cevapla, niye bana soruyorsun.

 Egitim üzerinden hakkinda hicbisey bilmediginiz bir insana ders verme cabasiydi sizinki..

Evet öyleydi. Doğru. Açıkça bunu yapmaya çalıştım, ders vermeye çalıştım.

  A: konu sadece hastalik degil, isterdim ki demek istedigimi hemen anlayin,

Müneccim miyim ben? Neden anlayayım.

ama bakin yazarak herzaman hersey hemen anlasilmiyor. Herkesin hissettigini herkes hissedemiyor.

Keşfinizde tebrik ederim. Sıradaki ders, herkesin herkes nasıl hissedebilir acaba, aman durdum kimsenin narin egocukları zedelenmesin diye uğraşması gerekmiyor.

Bu kadar bu konunun uzama sebebi ise, hislerimi cok fazla yasayan bir insanim. Sevincimi, üzüntümü, kizginligimi da cok cok derin yasayan bir insanim.

Duygularımı yoğun yaşıyorum diye uzattım diyorsun? Peki, olabilir. Nasıl hizmet edecekse sana. Ama garip olan, madem bamyanın böcek olmadığını biliyordun, yaşayacak bunca duyguyu nereden buldun?

Iste demek istedigim de buydu. Buyüzden fazlasiyla yazdiginiz yorumu hakaret olarak algiliyorum.

Tamam da senin duygularını fazla yaşaman benim yazdığım şeyi hakaret yapmaz ki. Hakikate kuvvetli negatif reaksiyon veriyorsun demek bu.

  A: yazacagim yoruma resmen karar vermek istiyorsunuz suan da.

Hiç öyle bir isteğim yoktu. Ben baya Pazar günü kendi halimde takılıyordum bu yorumlar instagrama düşerken. Sen bir dilekte bulundun, keşke kontrol edebilsen yorumları dedin, ben de dilek hakkını kullanmana gerek yok, zaten öyle bir opsiyonum var dedim.

O yazdiginiz uslube karsilik olarak benden ( arastirdim baktim böcek degilmis evet ?) yazmami mi beklediniz gercekten ? Neden böyle bir cevap beklediniz ?

Evet. Çünkü “Google’da araştırmadığımı nereden biliyorsunuz dediniz. Ben de “Google’da araştırmış olsaydınız buraya “Bamya böcekmi ?” yazmazdınız bunu yazardınız dedim. Ama aslında bu yorumu yazmanızı beklemedim çünkü Google’da aratmadığınızı tahmin ediyordum.

  Benim de sizin gibi öfkelenmeye hakkim yokmuy du ?

Ne alaka. Öfkelen annem, öfkeleniyorsun zaten.

Evet siz yazana kadar zaten google’ da hemen bakmistim ve esime yaziyi okuyup sormustum. Oda bana anlatmisti.

Entomolojist mi yoksa botanist olan eşiniz mi?

Sizde keske bana, egitimle veya gereksiz önerilerle geleceginize, ya cevap vermeseydiniz ya da yorumu yayimlamasaydiniz.

Ha iyiymiş. Sen bana yorum yazıyorsun ama ben sana cevap veremiyorum öyle mi? Ya da sen yorumu yazıcan “Bamya böcekmi?” yazıcan hem de, ben de bunun üzerine “Yuh bamya ile böceği de karıştırmak olur mu artık” dememek için senin “Bamya böcekmi?” yorumunu kaldıracağım. Ben kendi profilimde sana hizmet edicem yani. Şifresini de vereyim. Ama yok vermiyim, sen söyle ben senin dediğini yaparım.

 Görüyorum ki böyle bir kisitlama yaptiginiza göre sizde de yanlis giden birseyler vardir, ki buda normaldir.

Kısıtlama yaptım diye neden bende yanlış bir şey olsun? Ben tanrıça mıyım da herkes bana sadece iyi şeyler yazabiliyor olsun. İnsanlar bir sürü şey yazabiliyorlar. İlla öfke dolu ya da yarım akıllı biri çıkar gelir saçma sapan konuşur, moral bozmaya çalışır bile isteye. E ben de kısıtlarım. İnternetteki herkes pek iyi niyetli değil, fark etmişsinizdir.

 Ama normal olmayan sey, sizi burada takip eden birisine hakaret etmedigi halde bukadar kirici olabilmeniz…

Ya ben seni kırmadım ki, sen kırıldın. Ben bir şey yapmadım. Sen zaten bamyanın böcek olmadığını biliyorduysan, o zaman yok yere kendini üzdün.

A: sorunuzun sacma oldugunu gösteren biri oldugunda öfkelenmiyorum diyorsunuz fakat önceki yorumdada dediginiz gibi o cümleye misal yazmaliydim deseydiniz

Ama “misal” yazMALI değildim. “Misal” yazılmamış haliyle de anlaşılıyor. “Misal” yazsaydım daha da rahat anlaşılacaktı. Şimdi bir an bir şüpheye düşürüyor olmuş cümle. Ama bamyanın böcek olmadığını bilen herkes bu şüpheden hızla çıkabiliyor.

bende size istediginiz gibi bir yorum yazabilirdim.

Benim senden istediğim bir yorum yok ki.

Ama sizin tercihiniz bana sert ve kirici bir yorum yazmak oldu.

Açık ve net bir yorum yazmak oldu. Hiç de kırıcı bir yorum değil. Hala arkasındayım. İNSANLARIN BAMYANIN BÖCEK OLMADIĞINI BİLMESİNİ BEKLİYORUM. Gerekirse analistimle de tartışırım bu beklentimi, o kadar hazırım bu beklentimin sorgulanmasına. Ha bu beklentiyi neden bekliyorsun sorusu ayrı bir soru. Ama bu beklenti kendi içinde anlamsız bir beklenti mi? Bamya bitkidir arkadaşlar, böcek değil.

  Benim cevabimin neden öfkeli oldugunu kendi yorumunuza bakarak anlayabilirsiniz tekrar tekrar okumanizi rica ediyorum.

Ya mecburen okudum tabi, bu yazıyı yazıcam diye. Ama ilk başta bu yorumu gördüğümde “Ya ben neden gidip bir daha yorumunu okuyayım, sen bamyayı böcek zannettin diye ben neden ödev yapıyorum” diye düşünmüş olabilirim. Bir de neden öfkeli olduğunuzu biliyorum. Bamyanın bitki olduğunu bilememeyi yakıştıramadınız kendinize. Ama bence çok daha az yara alarak atlatılabilirdi bu hata.

Tahminle yola cikamayiz, emin olun ki birseyi merak ediyorsam hemen arastiririm, bildigim cevap bile olsa arastiririm, ve arastirdim da.

O zaman araştırma yöntemleriniz berbat. Araştırıp da hala “Bamya böcekmi” yazıyorsanız artık ben ne diyeyim.

Yorumlara google muamalesi yapan birisi olmadim hic..

Emin değilim ben bu cümlenin doğruyu yansıttığından.

A: Bencil olusunuzdan ( yorumlari kisitlayarak, burada istedigime haddini bildirirm tarzinda yorumumu onaylayip yazdiginiz yorum bunu gösteriyor )

YUUUH. Ya sen kendi kendine neler yaşıyorsun burada? Ben, senin, “keşke hangi yorumları yayınlayacağınıza karar verme hakkınız olsaydı” temennine cevap olarak, böyle bir hakkım olduğunu söyledim. Şimdi bir anda Big Brother oldum. Gerçekten bu satırdan sonra öfkem yerini büyük oranda merağa bıraktı. Çok merak ettim nasıl bir diktatörmüşüm.

okumus ama insanlik ögrenememis yorumumu kabul etmemeniz normal, benimde sizin yorumunuzu kabul etmemem gibi.

Mantıklı.

Ben kizgin olsaydim, normal bir yorumu naif bir sekilde yazmazdim.

?? anlamadım

Görmek istemiyor olabilirsiniz, benim yorumum belli, sizin yorumunuzda belli.

Anlamamaya devam ediyorum.

Bence siz sanirim birseyden tetiklendiniz, bana o yorumu yapma geregi duydunuz,

EVET DOĞRU! Tetiklendim! Yetişkin, en az lise mezunu bir insanın bamyayı böcek zannedebilmesinden TE TİK LEN DİM. İnsanlıktan daha fazlasını bekliyorum. Sue me.

hatta yorumu yayinlamama hakkiniz varken, siz yayinlayip bana o yorumu yapmayi tercih ettiniz.

Kendi yazdığın kurguya inanıyorsun şu anda. Sanki sınırlandırmışım da istemezsem yayınlamayacakmışım gibi. Yok öyle bir şey. Senin kurmacan o.

Yani demem o ki, siz seciminizi yaptiniz, bana hakaret derecesinde konustunuz arti önyargi yaptiniz. birakinizda kizginligimi sizden cikarayim !!

Tatlım senin lafını sana sokmuştum orada.

A: burada yorumlari tek tek okuyup onaylama zamaniniz varsa,

Tek tek okuyorum evet. Birileri önemli bir şeyler yazmış olabilir diye.

bu kadar da tedbirliyseniz madem,

değilim. Onaylamakla ilgili bir şey yapmıyorum. O senin kurgun. Sen yazdın ve kendi yazdığın şeye inandın.

bence birazda yorumu okuyup hatta cevap verirken, bu insan gercekten bu yorumu hakediyor mu diye buna da zaman ayirmalisiniz.

Ayırıyorum. O yüzden ilk başta cevap bile vermemiştim. Sonra biri daha aynı soruyu sorunca cevabı hak ettiğine karar verdim yorumun.

ben hala insanliktan nasibinizi alamamissiniz sözümün arkasindayim. Tahminde bulunmuyorum cünkü buna inaniyorum.

Yani sizin inandığınız bir şey gerçek olmuş oluyor aynı zamanda. Psikologlar gelsin söylesin ya bu Piaget’nin hangi aşaması? Operasyon öncesi midir nedir?

A: acikcasi bu uslubunuzun bir insana yaptiginiz, duygusal istismar oldugunu düsünüyorum.

Vovovovov. Durmuyor arttırıyor. Ben yokum ha bu arada, kendi kendine devam ediyor yorumlar.

Kendiniz icin belki bir yatirim olur size, bunu ögrenmeniz. @ Nihan Kaya

Arsıza bak bana psikoloji öğretecek.

A: insanlar insanlara farkinda olmadan duygusal istismar uyguladi ve hatta uygulamaya devam ediyor. Bunun farkina varmak bence sizin gibi bir insanin da farkina varmasi önemli, cünkü siz burada insanlarla iletisim halindesiniz hatta iyilestirm yolundasiniz, umarim farkina varirsiniz..

Bence insanlara 7 yaşında olmadıklarını da söylememiz lazım. Sadece bamyanın böcek olmadığını bilmek yeterli değil. 7 yaşındaki çocuklar hariç. Hadi 2 yaş da benden, 9 yaşına kadar çocuklar hariç, kimse 7 yaşında değil. Bu yüzden de danışanım olmadığı müddetçe kimseye 7 yaşında bir çocukmuş gibi davranmayı düşünmüyorum. Sadece eğer benim işime zorluk çıkarabilecek bir 7 yaşında yetişkinse o zaman derim ona “Vaaay ne kadar da akıllısınız efendim, çok teşekkür ederim bilgeliğinizi bahşettiğiniz için.”

  @Nihan Kaya tesekkür ederim. Sayesinde cok yol aldim,

Yani, umarım almışsınızdır desem, o zaman hakaret olabilir. İyi gelmesine sevindim ama gerçekten. İyi gelsin insanlar insanlara. Günün sonunda hepimiz hepimize iyi gelelim.

belki de bu naifligi herkesten beklemek benim hatam olabilir. Bu da benim icin bir ders oldu..

Olamadı.

  Kardelen: Burada canlı canlı bir Asabiyeci romanı yaşandı. Nihan Hanım’ın ehliyetine devrettiysek o zaman ben çekilebilirim sanıyorum. Beni bulmak isteyen burada bulabilir, zaten benim profilim burası. Bu arada A Hanım, ben hiçbir yorumunuzu sınırlandırmadım. Hepsi benim onayıma gerek duymadan yayınlandılar. Dilediğiniz gibi yazabilirsiniz, kısıtlılar listesinde değilsiniz. O listede gerçekten kötü niyetli saldırı amaçlı mesaj atanlar var sadece.  

– son –

   
Related Posts
10 Comments

Do you mind if I quote a couple of your posts as
long as I provide credit and sources back to your
weblog? My blog site is in the exact same area
of interest as yours and my users would definitely benefit from some of the
information you present here. Please let me know if this ok
with you. Thanks a lot!

I’m not that much of a internet reader
to be honest but your blogs really nice, keep it
up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.

Cheers

Great blog here! Also your website loads up very fast!

What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my website loaded up as fast as yours lol

Мerhаba!
Віrçоk еrkеğіn normаl kızlаrı tercіh ettiğinі fаrk еttіm.
Βіrçоk kаdının аşkının tadını çıkаracаk сeѕareti оlan vе haуat dеnen inişli çıkışlı ve çılgın şey ѕıraѕındа en іуi аrkadаşı оlасağını bildіği birіni seçen еrkеkleri alkışlıуorum.
O arkаdaş olmak іѕtеdim, ѕadеce iѕtikrаrlı, güvenilir ve sıkıcı bіr ev kadını değіl.
Ben 26 yıl yaşındaуım, Аlenа, Çek Cumhurіуeti’ndеnіm, aуrıсa İngilіzсе bіlіyorum.
Ηer nеyse, рrоfilіmі buradа bulаbilіrsiniz: http://sindahodmipa.tk/page-86016/

Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly
don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks

Hi there! Do you know if they make any plugins
to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about
losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I
get in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

I like it whenever people come together and share opinions.
Great website, keep it up!

My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I
may as well check things out. I like what I see so now i
am following you. Look forward to looking into your
web page again.

Hello There. I found your blog using msn. This is a really well
written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more
of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly
comeback.

Leave a Reply

Your email address will not be published.